Po co dziecku TUS?

Po co dziecku TUS?

Po co dziecku TUS? Gdy po wcześniejszych spotkaniach, jako jedną z form pomocy proponuję dla dzieci udział w zajęciach treningu umiejętności społecznych, rodzice pytają właśnie o to. Jak to? Po co to? Dlaczego?

TUS dla dzieci

Zajęcia TUS są polecane dla dzieci z zaburzeniami rozwoju. Są również cenne dla dzieci w normie rozwojowej. Niech podniesie rękę każdy dorosły komu przydałby się trening asertywności, trening koncentracji uwagi, trening panowania nad złością 😊 Jeśli sam nie masz takich potrzeb, z pewnością znasz kogoś ze swojego otoczenia, kto mógłby trochę potrenować.

A jeśli temat kompetencji emocjonalno-społecznych można podjąć wcześniej? Dzieciaki chętnie uczestniczą w takich zajęciach, szybko się uczą, czerpią z tego radość.

Po co dziecku TUS?

Dzieci poznają siebie i swoje emocje w kontakcie z innymi ludźmi. Z dorosłymi i z dziećmi. Połowę każdego dnia spędzają w szkole lub na świetlicy, gdzie nie ma mamy i taty. Często jedna te kontakty nie są obserwowane. Gdy pojawią się wielkie emocje i związane z nimi interakcje, dziecko może nie wiedzieć co z nimi zrobić. Trening Umiejętności Społecznych daje możliwość obserwacji i poznawania siebie oraz swoich emocji w bezpiecznym otoczeniu. Dziecko ma szansę nauczyć się komunikowania ich w akceptowalny, nie raniący innych sposób. Co ważne – nie oznacza to zakazu złoszczenia się lub smucenia.

Świadomość własnych uczuć, kontrola zachowań z nimi związanych i rozpoznawanie emocji innych, to klucz do sukcesu małego człowieka.

Asertywność a TUS

Dzięki treningowi umiejętności społecznych dziecko uczy się pokazywać swoje odczucia, nazywać je i o nich rozmawiać. Uczy się tego w komunikacie „ja”. To coś, czego często uczymy się w dorosłym życiu, właśnie na treningach asertywności.

Kompetencje społeczne

Kompetencje społeczne są dopełnieniem kompetencji emocjonalnych. I mimo, że mały człowiek rozwija je i kształtuje z biegiem lat, to dobrze jest ten rozwój wspomagać na co dzień. Szczególnie jeśli chodzi o sytuacje trudne i konfliktowe.

TUS Legionowo

Kiedy sytuacja tego wymaga, to jest właśnie moment, kiedy wdraża się TUS.  Zajęcia grupowe stwarzają okazję do pozytywnych doświadczeń, pomagają w budowaniu „ja”, pomagają rozwijać osobowość. Polecamy je również dla dzieci w normie rozwojowej.

 

Zapraszamy!